Jaki materiał wykorzystać do docieplenia budynku?

2023-09-29 komentarze: 0 wyświetlenia: 400
Jaki materiał wykorzystać do docieplenia budynku?

Coraz większe koszty ogrzewania domów skłaniają właścicieli nieruchomości do szukania sposobów na ograniczenie zużycia energii cieplnej. Jedną z metod umożliwiających szybkie obniżenie opłat jest wykonanie docieplenia obiektu. Jakie materiały można zastosować przy termoizolacji, także miejsc o nietypowej konstrukcji i utrudnionym dostępie? Czym charakteryzuje się docieplenie wykonane za pomocą wełny, granulatu styropianowego czy też celulozy? Który z materiałów ma najniższy, a więc i najkorzystniejszy współczynnik lambda?

Wełna mineralna czy styropian?

Zarówno wełna mineralna, jak i styropian są materiałami dociepleniowymi stosowanymi w sposób powszechny. Oba cechuje podobny współczynnik lambda, określający stopień przenikania ciepła. Dla wełny mieści się on w granicach od 0,038 do 0,041 – dla styropianu wartości te mogą wynosić nawet 0,045 W/(mK). Nadają się do wykonania podstawowego ocieplenia, jak i docieplenia w przypadku przeprowadzania termomodernizacji. Wówczas najczęściej stosowane są w formie granulowanej. Wełna w postaci strzępków mieszanych z impregnatem lub granulat styropianowy, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, mogą być wtłaczane pod ciśnieniem w szczeliny pomiędzy różnymi elementami konstrukcyjnymi budynku.

Wymienione materiały nie są wolne od wad. Wełna mineralna ma niestety tendencję do bardzo szybkiego nasiąkania wodą, co może powodować zbijanie się jej włókien w pojedyncze skupiska i powstawanie ubytków w izolacji. Granulat styropianowy produkowany z polistyrenu lub też regranulat powstający z pokruszonych płyt to materiały o niskiej paroprzepuszczalności. Przy utrudnionej lub wadliwej wentylacji budynku mogą prowadzić do powstawania zawilgoceń. Czy istnieje zatem rozwiązanie bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne, na które może zdecydować się inwestor?

Uniwersalna termoizolacja z włókien celulozowych

Docieplenie wykonane za pomocą celulozy jest ekologiczną alternatywą dla wymienionych już metod wykorzystujących wełnę czy granulat ze styropianu. To materiał powstający z makulatury gazetowej zabezpieczonej odpowiednio dobranymi impregnatami. Warstwa środków ochronnych zapobiega pojawianiu się pleśni. Granulat celulozowy w trakcie pożaru ulega też szybkiemu zwęgleniu i nie przenosi ognia, co zabezpiecza budynek przed rozprzestrzenianiem się zagrożenia.

Ogromną zaletą izolacji wykonanej z jego pomocą jest eliminowanie mostków termicznych, które mogą pojawić się przy nieprawidłowym montażu lub w czasie eksploatacji innych materiałów. W przypadku celulozy, która również jest wtłaczana w przestrzenie między ścianami czy podłogami budynku, dochodzi do ścisłego układania się włókien, które tworzą barierę dla uciekającego ciepła. Materiał ten charakteryzuje najniższy współczynnik lambda spośród wymienionych wyrobów, wynoszący 0,037 do 0,038 W/(mK). Wdmuchany granulat zapewnia też izolację akustyczną.

Warstwa docieplenia z celulozy w pełni przepuszcza parę wodną, co ogranicza ryzyko wykraplania się wody w przestrzeniach zabezpieczonych granulatem tego rodzaju. Celuloza jest również w pełni bezpieczna dla zdrowia mieszkańców – nie wydziela szkodliwych substancji, nie podrażnia skóry ani dróg oddechowych, co może mieć miejsce w przypadku wełny z włókna szklanego.

Wiele możliwości na każdą kieszeń

Wybór najlepszego materiału dociepleniowego zależy oczywiście od indywidualnych oczekiwań właściciela budynku, konstrukcji obiektu oraz kosztów całej inwestycji. Wymienione wyroby dostępne są w formie granulatów, co pozwala na wykorzystanie ich przede wszystkim w wąskich przestrzeniach. Stosowana metoda wdmuchiwania jest mało inwazyjna, dzięki czemu sprawdzi się nawet podczas wykonywania termomodernizacji starszych budynków.

Komentarze
Ta strona jeszcze nie ma komentarzy.
* Pola obowiązkowe
* Pola obowiązkowe