Docieplanie budynków celulozą – na czym polega?

2023-09-29 komentarze: 0 wyświetlenia: 120
Docieplanie budynków celulozą – na czym polega?

Decyzję o dociepleniu domu podejmujemy na dziesięciolecia. To podstawa, by był on komfortowy, tani w eksploatacji i ekologiczny. Często pojawiają się jednak wątpliwości, który materiał izolacyjny sprawdzi się najlepiej. Wszystkie rozwiązania, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne, mają swoich zwolenników i przeciwników. W ostatnim czasie otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących docieplania budynków celulozą. To jedna z najbardziej efektywnych metod docieplania budynków, która gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką termoizolacyjność.

Docieplanie budynków celulozą – na czym polega?

Wełna celulozowa to wełna, która powstaje w większości z materiałów poddanych recyklingowi. Jest ekologiczna i bardzo wydajna, nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Pod względem wielu parametrów wełna celulozowa bardzo przypomina wełnę mineralną, jednak dzięki metodzie wtryskiwania znacznie lepiej przylega do podłoża. To sprawia, że ostatecznie to ona cechuje się lepszą termoizolacyjnością mimo nieco niższego w tym przypadku współczynnika lambda. Ze względu na swoje właściwości celuloza może być wykorzystywana do ocieplania różnych elementów konstrukcji budynków: ścian, stropów, stropodachów, dachów czy podłóg. Co ciekawe, metodę wtryskową można również wykorzystać do punktowego docieplenia budynku już ocieplonego wełną mineralną, w którym istnieją miejsca, przez które ciepło ucieka z pomieszczenia.

Korzyści z wyboru wełny celulozowej

Bez wątpienia decyzja o wyborze wełny celulozowej oznacza wiele korzyści. Przede wszystkim zastosowanie metody wdmuchiwania materiał dostaje się do każdej wolnej przestrzeni, dzięki czemu zapobiegamy powstawaniu tzw. mostów powietrznych. Są to miejsca, w których dochodzi do znacznej utraty ciepła, co w wielu przypadkach prowadzi do pogorszenia efektywności ogrzewania nawet o 30% i w związku z tym znacznie wyższych rachunków za prąd. Wełna mineralna, choć sama w sobie cechuje się podobnymi parametrami, nie dociera do każdego miejsca, dlatego też ryzyko powstawania mostów termicznych.

Wełna celulozowa to również bardzo zdrowy i naturalny materiał. Podczas gdy włókna szklane, które tworzą wełnę mineralną, mogą przenikać do układu oddechowego, co w konsekwencji może sprzyjać rozwojowi takich dolegliwości jak astma, alergie czy nawet zmiany nowotworowe, celuloza jest w pełni bezpieczna i nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Jest to także rozwiązanie bardzo cenione przez osoby, dla których duże znaczenie ma ekologia – wełna celulozowa pozwala na wykorzystanie materiałów poddanych recyclingowi.

Jak już wspominano, celuloza wykorzystywana do ocieplania budynków jest ognioodporna dzięki odpowiedniej impregnacji, a także odporna na działanie wilgoci, a także niskich i wysokich temperatur. Podczas gdy wełna mineralna przyciąga kuny i inne gryzonie, a także wszelkiego rodzaju insekty, które niszczą pokrycie i hałasują, w przypadku celulozy ten problem w ogóle nie występuje, nie musimy więc obawiać się wyrządzonych przez nie szkód.

Czy warto zdecydować się na docieplanie budynków celulozą?

Spośród wielu rozwiązań dostępnych na rynku niewątpliwie warto rozważyć możliwość docieplenia budynku celulozą. Jest to rozwiązanie korzystne pod względem cenowym – koszty montażu są porównywalne lub nawet niższe niż w przypadku innych materiałów. Jednocześnie wysoka termoizolacyjność dzięki zapobieganiu powstawania mostów powietrznych sprawia, że inwestycja z biegiem lat może przełożyć się na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie. Jest to metoda bardzo trwała, bezpieczna i przyjazna dla zdrowia domowników.

Komentarze
Ta strona jeszcze nie ma komentarzy.
* Pola obowiązkowe
* Pola obowiązkowe